Napenergia


A napenergia a legtisztább és legkimeríthetetlenebb az ismert energiaforrások között. A napsugárzás a Nap által kibocsátott hő-, fény- és egyéb sugárzások összessége. A napsugárzás rendkívül nagy mennyiségű energiát ad, és csaknem az összes Földünkön lezajló természeti folyamatnak a Nap a működtetője. Bár a napenergia bőséges, mostanáig mégis nehezen tudták hasznosítani.
A napenergia két kategóriáját különböztetjük meg, a hő- és fényenergiát. A napelemek félvezető alapú technológia segítségével közvetlenül át tudják alakítani a fényt elektromos árammá, ami azonnal felhasználható, vagy egy akkumulátorban is eltárolható a későbbi felhasználáshoz. Napelemeket egyre szélesebb körben használnak, mert sokoldalú felhasználásra alkalmasak, és könnyen felszerelhetők különböző épületekre, szerkezetekre. Tiszta, megújuló energiaforrást biztosítanak, ami kiegészíti, és ezáltal minimálisra csökkenti a vezetékes áram használatát. Azokban a régiókban, ahol nincs vezetékes áram, pl. elzárt falvakban vagy akár segélykérő telefonokban stb., a napenergia megbízható áramforrást biztosíthat. Hátránya azonban a napelemeknek, hogy drágák és viszonylag alacsony energiaátalakítási aránnyal működnek (mindössze 13-15%). Ellenben a hő- és napenergia-hasznosító berendezések átlagos teljesítménye 4-5-szöröse a napelemekének, így egy egység energia előállítása sokkal olcsóbb.
A hőenergia megfelelő építőanyagok és építészeti kivitelezés segítségével alkalmas épületek passzív fűtésére, vagy közvetlenül a háztartások által használt víz felmelegítésére. A napenergiával működő vízmelegítő rendszerek manapság már sok régióban jelentenek kiegészítő megoldást, vagy alternatívát a villany- és gázbojlerek mellett, illetve helyett.
A Napból nyert hőenergiát több célra lehet felhasználni, többek között vízmelegítésre, légtér fűtésére vagy éppen hűtésére, ha abszorpciós hűtési technológiát alkalmaznak hozzá.
A síkfelületű hő- és napkollektorok használata már több évtizede elterjedt, de viszonylag csak kis mértékben és főleg a nyugat-európai országokra jellemző. A vákuumos csöveket is több mint 20 éve használják, de mivel sokkal drágább volt, mint a síkkollektor, ezért főleg egy szűk réteg számára volt elérhető, illetve csak olyan helyen alkalmazták, ahol igény volt az állandó magas hőmérséklet.
Az elmúlt években robbanásszerűen megnőtt a legyártott vákuumos csövek mennyisége, ami jóval alacsonyabb előállítási és anyagköltséget eredményezett. Ez odavezetett, hogy mára a vákuumos csövek ára hasonló lett a síkkollektorokéhoz, de a vákuumos csövek használata -nyilvánvaló előnyös hőszigetelési tulajdonságuk miatt - egyértelmű választás lett világszerte, ha hő- és napenergia-hasznosításáról van szó.

 

 

 

Vákumcsöves napkollektor müködési elve:

A vákuumcső egy külső és egy belső üvegcsőből áll. Ezek a borszilikátból készült csövek a legszélsőségesebb időjárási körülményeknek is ellenállnak (2,5 cm átmérőjű jégeső, viharos erejű szél). A két cső között vákuum, azaz légüres tér található, a vákuum a lehető legalkalmasabb szigetelési eljárás, ez zárolja a cső által összegyűjtött hőt a külső környezettől. A Nap sugarainak hőenergiáját a belső cső sötét színű bevonata köti meg (abszorpció jelensége), majd ez a megkötött hőenergia melegíti fel a csövekben található vizet. Amikor a víz hőmérséklete emelkedik, a sűrűsége lassan csökken, a meleg víz a tartályba emelkedik, a hideg víz, nagyobb sűrűségénél fogva pedig a csövekbe folyik vissza. Ennek a termodinamikai körforgásnak köszönhetően, a tartályban mindig meleg víz lesz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elmélet:

Napkollektor tájolás:

Az installáció iránya és szöge szintén nagy fontossággal bír, mivel mindkét dolog jelentősen befolyásolja a napkollektor teljesítményét. Nyilván mindenki azt szeretné, hogy a kollektort egész évben, minden nap maximális mennyiségű napsütés érje. Általános szabály, hogy ha Ön a Föld északi féltekéjén él, akkor a kollektort dél felé, ha pedig a déli féltekén él, akkor észak felé kell tájolni. Tekintse meg az alábbi ábrát.
 

 
A kollektor felszerelési szöge közelítőleg meg kell, hogy egyezzen az Ön lakóhelyének szélességi fokával. Például:

- az ausztráliai Melbourne a déli szélesség 37°-nál fekszik, ezért a kollektornak 37° szöget kell bezárnia észak felé.
- London az északi szélesség 51. fokánál helyezkedik el, így a kollektort dél felé, 51°-os szögben kell felszerelni.

Azért nem kell túl pedánsan betartani a szöget a kollektor felszerelése során. Ha a tető szöge +/- 10 fokos eltérést mutat a földrajzi szélesség fokához képest, nyugodtan felszerelheti a kollektort. A kollektor pontos szög szerinti beállítása nem indokolt ekkora eltérés esetén, mert ez nem jár akkora teljesítménynövekedéssel, mint amekkora többletmunkát igényel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gyakorlat:

Lássuk a gyakorlatban ez mind hogyis müködik. Sokan neki kezdenek házilag barkácsolni saját napkollektort kissebb nagyobb sikerekell!
A házilag barkálcsolt kollektorok olcsobbak valamenyivel a gyáriakhoz képest de ez sajnos általába a hatásfok rovására megy hisz a speciális
anyagok és thecnologiák nem lehet othoni körülmények allat meg valositani! Én inkább meg vettem a gyárit hisz csak felszerelésel és bekötésel
kelet csak munkálkodni! Magyarországon elég sok forgalmazó foglalkozik napkollektorok forgalmazásával érdemes szétnézni nagyon mert több
cégnél nem elenyészö ár rések találhatok meg!!! Kb 1 honapi keresgélés után meg lett a cél eredmény találtam egy olyan céget aki viztárolos vákumcsöves kollektort forgalmaz!
ezzel az egybe épitet renszerel nincs sok veszötség mert létezik több féle rendszer kialakitás melegviz elöálitására ezel a kolektor tipusal erre nem térek ki különösebben!
Grünpower cégre eset a választásom vagyis egy helybeli viszonteladótól sikerült egy kiállitási darabót be szereznem baráti áron!:)

Imme a kész müü be üzemelve!

Magyarországon 2009 szép nagy jegek szálltak alá az égből ez nem nagyon szereti az üveg ha pláne ekkora darabok zuholják ennek elkerülésére lett feltéve egy jég rács! A gyáto 25mm ig garantálja ugy átlagos átmérőben az borszilikát üvegcsövek ütés álosságát de az időjárás sajnos egyre kiszámít hatatlanabb!:(((

 

Imme belső erőművek, nyáron a tetőn lévő napkollektor látja el a házat meleg vízzel téli üzemodban a felső képen látható vízköpenyes bojler mely a vegyestüzelésü kazán fütt fel 60...80C melegvíz elátásra + villanyos fűtésre is átkapcsolható a bojler ha minden kötél szakadna a melegvíz elátásban!:)

 

A drótvázas rajzon látható a napkollektor bekötési rajza!

Itt látható a hálózati melegvíz fel  szerelvényezése!

És a várvavárt cél eredmény a felszerelési és vízzel fel töltőt napkollektort másnap bele is dobtuk a mélyvízbe reggel óráktól számolva 9 órától 20C vizet mérve a kollektorban du. 15 órakor 55C víz lett! a kollektor bojler részében 150l víz foglal helyet a gyártó szerint a 17db 1800mm hosszúságú és  57mm külső átmérővel és 47mm belső átméretü üvegcsövekben kb 50l  víz foglal még helyet őszesen 200l víz melegedet fel az első alkalommal 34c átlagos napi hőmérséglet alatt egy nyári agusztus 29-i napon!

Az agusztus 30. napon az eredmény még meg lepöbb volt hisz itt már csak a hőmérséklettartásról volt az előző nap északén KB 70 l melegvíz lett el használva fürdés szembonjából! az agusztus.30 napon reggel KB 50C startolt a kollektor du. 15:30 órakor 78.5C víz lett az eredmény a termosztáton jól kivehető a hőmérséglet!

Az agusztusi 30.nappali átlaga KB 25-27C volt ez egy hűvösebb nap is volt átlagban egy nyári naphoz számolva:)!

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az oldal utoljára frissitve:2009.08.30!